SVETSKI DAN POTROŠAČA

Svake godine, 15. marta, obeležava se Svetski dan potrošača kako bi se skrenula pažnja na prava i zaštitu svih nas koji svakodnevno kupujemo robu i koristimo usluge. Iako zakoni postoje da bismo bili zaštićeni, realnost je da se mnogi potrošači i dalje susreću sa nepravilnostima, nepoštenim poslovnim praksama i kršenjem svojih prava.

Neke od najčešćih problema sa kojima se potrošači suočavaju su:

Reklamacije koje se odbijaju bez osnova – Na primer, ako kupite uređaj koji prestane da radi u garantnom roku, trgovac ne može jednostavno da odbije reklamaciju pozivajući se na „nepravilno korišćenje“ bez dokaza. Zakonom je propisano da ako se kvar dogodi u prvih šest meseci od kupovine, trgovac mora dokazati da je do njega došlo krivicom kupca – a ne obrnuto!

Kašnjenje isporuke robe – Ako ste poručili nameštaj, tehniku ili garderobu i isporuka kasni duže nego što je ugovoreno, imate pravo da tražite raskid ugovora i povraćaj novca. Nemojte nasesti na izgovore tipa „biće isporučeno sledeće nedelje“. Rokovi moraju biti poštovani, a ako nisu – imate pravo na obeštećenje.

Skriveni troškovi u e-trgovini – Sve češće se dešava da pri online kupovini potrošači otkriju dodatne naknade koje nisu bile jasno prikazane prilikom poručivanja. Pre nego što završite kupovinu, proverite sve troškove i sačuvajte skrinšotove kako biste imali dokaz u slučaju spora.

Zloupotreba podataka i prevare na internetu – Brojni potrošači su se susreli sa lažnim oglasima i sumnjivim trgovinama koje nestaju nakon uplate. Ako niste sigurni u reputaciju prodavca, kupujte samo na proverenim sajtovima i koristite platne metode koje omogućavaju povraćaj novca u slučaju prevare.

Loša usluga u sektoru telekomunikacija i energetike – Povećanje računa bez obaveštenja, nekorektni ugovori ili naplata nepostojećih usluga postaju sve češći problemi. Svaki korisnik ima pravo da traži detaljno objašnjenje svog računa, kao i da se žali ukoliko smatra da je nepravedno oštećen.

Šta možete da uradite?
Uvek tražite pisani trag (račune, garancije, potvrde).
Ako vam je reklamacija odbijena, tražite stručno mišljenje i ne odustajte.
Znajte svoja prava – Zakon o zaštiti potrošača vam daje jasan osnov za zaštitu.
Prijavite nepoštene trgovce nadležnim institucijama.

Pravedna tranzicija ka održivim načinima života
Ove godine, Svetski dan potrošača naglašava potrebu za pravednom tranzicijom ka održivim načinima života. To znači da svi – potrošači, kompanije i vlade – moraju preuzeti odgovornost za prelazak na ekološki prihvatljive proizvode i usluge, ali na način koji je fer i dostupan svima. Potrošači ne bi smeli da snose nesrazmerno visoke troškove za ekološke proizvode ili da budu prevareni „zelenim marketingom“ (greenwashing), gde kompanije lažno predstavljaju svoje proizvode kao ekološki prihvatljive. Održivost ne sme biti luksuz – svi imamo pravo na proizvode koji su dugotrajni, popravljivi i proizvedeni uz poštovanje etičkih i ekoloških standarda.

Na ovaj dan, setimo se da je potrošač uvek na prvom mestu i da samo zajedno možemo izgraditi pravednije i sigurnije tržište. Vaša prava nisu privilegija – ona su obaveza trgovaca!

Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Unapređenje potrošačkih prava u eri novih tržišnih izazova“ koji je podržan od strane Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.

Leave a Reply